Nezaradené

Ako funguje klimatizácia a na čo dbať pri výbere

V letných mesiacoch sa stáva klimatizácia významným prvkom pre zachovanie komfortného a príjemného prostredia doma či v práci. Ak plánujete kúpu nového systému klimatizácie, pochopenie jej fungovania a dôležitých faktorov výberu je kľúčové. Pozrime sa teda bližšie na to, ako klimatizácia funguje a na čo sa zamerať pri jej výbere.

Klimatizácia – ako funguje?

Klimatizácia je v podstate tepelné čerpadlo vzduch/vzduch, o ktorom sme hovorili aj v predchádzajúcom článku. Ide o zariadenie, ktoré reguluje teplotu, vlhkosť a čistotu vzduchu v uzavretých priestoroch. V jednoduchosti to funguje tak, že teplý vzduch je nasávaný, prechádza cez chladiaci mechanizmus, kde je ochladený a potom cirkuluje späť do miestnosti. Zároveň odvádza teplo von. Médium nachádzajúce sa v systéme odoberá teplo zo vzduchu, o čo sa stará vnútorná jednotka a cez vonkajšiu jednotku ho odovzdáva do priestoru.

Stále populárnejšia je aj takzvaná invertorová klimatizácia. Tá na rozdiel od klasickej klímy prispôsobuje svoj výkon súčasným potrebám vnútornej jednotky. Je tak efektívnejšia, flexibilnejšia a ešte viac dokáže ušetriť energiu. Zákazníkov poteší aj jej dlhšia životnosť.

Na čo dbať pri výbere klimatizácie?

Ako vidíme, výber tej správnej klimatizácie nebude jednoduchý. Trh ponúka množstvo typov a existuje viacero faktorov, ktoré pri výbere odporúčame zohľadniť.

Veľkosť a výkon

Je dôležité zvoliť klimatizačný systém, ktorý zodpovedá veľkosti a potrebám miestnosti. Príliš veľký systém môže spôsobiť vysokú vlhkosť a nepravidelné chladenie, zatiaľ čo príliš malý nemusí postačovať na pokrytie celej miestnosti.

Veľkosť súvisí aj s výkonom a spotrebou elektriny, čo sú jedni z najdôležitejších faktorov pri výbere klimatizácie. Chladiaci výkon sa označuje vo wattoch a celkovú spotrebu elektriny udáva elektrický príkon.

Efektivita

Systémy s vyššou energetickou účinnosťou môžu byť v dlhodobom horizonte lacnejšie na prevádzku. Dbajte na čo najvyššiu efektivitu. Koeficient COP/EEP vám prezradí, koľko tepla klimatizácia dodá za 1 KW.

Typ klimatizácie

Rozhodnite sa medzi centralizovanými a decentralizovanými systémami podľa potrieb domácnosti alebo priestoru.

Filtrácia vzduchu a hlučnosť

Kvalitný filter vzduchu môže výrazne prispieť k čistejšiemu ovzdušiu v miestnosti a zdraviu obyvateľov. Ak je ticho pre vás dôležité, zvážte systémy s nízkym hlukom. Tieto a ostatné funkcie a doplnky sa postarajú o to, aby bola klimatizácia pre vás na mieru.

Údržba a servis

Zabezpečte, aby klimatizácia bola jednoduchá na údržbu a aby ste mali k dispozícii spoľahlivý servis v prípade potreby.

Pomôžeme s výberom aj inštaláciou

Alebo jednoducho výber tej správnej klimatizácie pre váš domov či firmu nechajte na odborníkov. Náš tím sa pýši dlhoročnými skúsenosťami, ktoré vám spolu s kvalitou teraz ponúkame. Pomôžeme vám s výberom klimatizačnej jednotky, ako aj inštaláciou a servisom. Príjemné prostredie vo vašom interiéri počas leta aj zimy teda môžete získať bez starostí. Neodkladajte to a kontaktujte nás hneď teraz – sme vám plne k dispozícii.