Nezaradené

Tepelné čerpadlá – čo sú a aké sú ich výhody a nevýhody?

Tepelné čerpadlá sú inovatívne zariadenia využívajúce termálnu energiu. V dnešnej dobe sú kľúčovým prvkom v moderných domácnostiach a podnikoch. Ich schopnosť získavať teplo z okolia a prenášať ho do interiéru umožňuje účinné kúrenie a chladenie. Sú ekologické, efektívne a môžu výrazne znížiť náklady na energiu.

Sú vhodné aj pre vaše bývanie či podnikanie? Aké typy existujú a aké sú ich výhody a nevýhody? Na to sa pozrieme v tomto článku.

Čo sú tepelné čerpadlá?

Tepelné čerpadlá sú zariadenia pracujúce na princípe tepelnej výmeny za pomoci obehu chladiacej zmesi. Vďaka princípom termodynamiky sú schopné prenášať teplo z jedného miesta na druhé. Toto teplo môžu buď privádzať alebo odvádzať, čím sa používajú ako na kúrenie, tak aj na chladenie.

Zariadenie dokáže z prostredia odobrať teplo a pomocou vykurovacieho média ho transportovať do vnútornej jednotky. Takto zohriate médium sa potom použije na vykurovanie objektu a na iné činnosti využívajúce jeho teplo.

Tepelné čerpadlo je energeticky efektívne riešenie, ktoré dokáže znížiť náklady na energiu a je zároveň šetrnejšie k životnému prostrediu. Aj preto je príťažlivé nielen pre domácnosti, ale aj pre firmy.

Využitie tepelných čerpadiel pre domácnosti a firmy

Aktuálna energetická kríza núti nasmerovať investície do efektívnych energetických riešení. Tepelné čerpadlá tak môžu znížiť náklady na energie ako domácnostiam, tak aj firmám.

Tepelné čerpadlá v domácnostiach sú ideálnou voľbou pre účinné vykurovanie a ohrev vody. Ich schopnosť využiť teplo z okolia, ako je vzduch, voda alebo zem, umožňuje efektívne a jednoducho regulovať teplotu v dome. Tieto zariadenia prispievajú k zníženiu spotreby energie a sú ekologickou voľbou, čím pomáhajú nielen ušetriť financie, ale aj životné prostredie.

Presne pre tieto dôvody sa využívajú aj pri podnikaní. Vďaka znížených nákladom môžete ušetrené peniaze investovať do zveľaďovania podnikania, zlepšenia služieb a skvalitnenia produktov bez straty kvality. Takéto prihliadnutie na budúcnosť planéty zas dokáže zvýšiť reputáciu firmy.

Výhody a nevýhody tepelných čerpadiel

Poďme sa teraz pozrieť na typy tepelných čerpadiel a ich výhody a nevýhody.

Tepelné čerpadlá vzduch/voda

Toto zariadenie využíva ako prostredie na odobratie energie vonkajší vzduch. Získa z neho teplo a využije ho na efektívny ohrev vody nielen v systéme kúrenia, ale aj v zásobníku teplej vody.

Medzi jeho výhody môžeme zaradiť nižšie prvotné aj prevádzkové náklady, jednoduché používanie a montáž, skvelé využitie na chladenie a veľmi nízka potreba údržby. Aj preto patria tepelné čerpadlá vzduch/voda k  najobľúbenejším produktom našich zákazníkov.

Medzi nevýhody môžeme zaradiť asi o 30 % vyššiu spotrebu elektriny v porovnaní s čerpadlami zem/voda, vyššiu hlučnosť vonkajšej jednotky, nižší výkon pri nízkych vonkajších teplotách či kompresor s kratšou životnosťou.

Tepelné čerpadlá vzduch/vzduch

Takéto čerpadlo berie teplo zo vzduchu a ohrieva vzduch vnútri objektu. Jeho obstarávacia cena je prekvapivo nízka, jednoducho a rýchlo sa inštaluje a ponúka množstvo doplnkových funkcií (chladenie, odvlhčovanie, čistenie vzduchu a jeho ionizácia).

Ako nevýhody môžeme považovať obmedzený počet vnútorných jednotiek, nevhodnosť pre veľké množstvo malých miestností, neschopnosť ohrievania vody a hlučnosť jednotky pri plnom výkone.

Tepelné čerpadlá zem/voda

Tepelné čerpadlá zem/voda využívajú energiu zo zeme prostredníctvom zemného kolektora alebo sond. Ich výhodou je vysoká účinnosť, nevýhodou môže byť vyššia počiatočná investícia do inštalácie a potreba väčšieho priestoru. Tieto čerpadlá neponúkame.

Ak však máte záujem o tepelné čerpadlá vzduch/voda alebo tepelné čerpadlá vzduch/vzduch, sme vám plne k dispozícii a radi vám pomôžeme ušetriť náklady na energie. Neváhajte a kontaktujte nás ešte dnes!