Nezaradené

Vzduchotechnické rekuperačné jednotky pre kvalitnejšie prostredie u vás doma

Vzduchotechnické rekuperačné jednotky predstavujú moderný spôsob, ako zabezpečiť zdravé ovzdušie vo vašom dome a pritom ušetriť. Tieto systémy nielen čistia vzduch, ale aj efektívne využívajú teplo, čím minimalizujú náklady na kúrenie a chladenie. Vďaka nim si môžete užívať čerstvý vzduch a zároveň šetriť energiu v každodennom živote.

To znie skvele, no nie? Poďme si o vzduchotechnických rekuperačných jednotkách povedať viac a zistiť, ako vlastne fungujú. Začnime však poporiadku.

Čo je rekuperácia?

Rekuperácia je proces, kedy sa využíva energia a teplo z vyvádzaného vzduchu na predhriatie alebo predchladenie prúdiaceho nového vzduchu. To znamená, že teplo, ktoré by inak odišlo do vonkajšieho prostredia, je využité na ohrievanie vzduchu, ktorý vstupuje do budovy. Tým sa minimalizujú tepelné straty a znižujú energetické náklady, pretože sa rozumne využíva už existujúce teplo. Rekuperácia prispieva k efektívnejšiemu využitiu energie a zlepšuje kvalitu vnútorného ovzdušia v budovách.

Takáto kontinuálna výmena vzduchu prebieha pomocou vetracej jednotky s rekuperáciou tepla. Tie sa nazývajú vzduchotechnické rekuperačné jednotky. Ako fungujú a prečo by ste po nich mali siahnuť aj vy?

Ako fungujú vzduchotechnické rekuperačné jednotky?

Úlohou rekuperačných jednotiek je odovzdať tepelnú energiu z vychádzajúceho vzduchu privádzanému vzduchu. Tento proces prebieha v takzvanom rekuperačnom výmenníku, ktorý sa skladá z teplovýmenných dosiek. Medzi nimi prúdi teplý aj studený vzduch, pričom prúdy odchádzajúceho a vchádzajúceho vzduchu sú oddelené. Tým pádom sa eliminuje riziko ich zmiešania, čo by mohlo viesť k nepríjemným pachom a iným problémom.

Účinnosť celého procesu sa pohybuje na úrovni 80 až 95 %. Keďže je v mnohých prípadoch potrebné ešte dohriatie privádzaného vzduchu a požadovanú teplotu, používajú sa aj elektrické alebo teplovodné ohrievače, ktoré sú buď súčasťou vzduchotechnického systému, alebo sú osadené priamo do potrubia, ktoré privádza vzduch.

Používanie rekuperačných jednotiek teda vedie k lepšej kvalite vnútorného prostredia, zdravšiemu vzduchu v interiéri, nižšej vlhkosti u vás doma a v neposlednom rade k zníženiu nákladov na energie.

Na kvalite vzduchu nám záleží

Väčšinu času trávime vo vnútri. Doma či v práci. Preto je kvalita vzduchu v týchto objektoch našou prioritou. Inštalácia rekuperačných jednotiek je prvým krokom k zdravšiemu ovzdušiu a príjemnejšiemu prostrediu u vás doma či vo firme.

Aj preto ponúkame oba základné typy rekuperačných jednotiek – centrálne aj decentrálne. Zatiaľ čo prvé spomenuté sú umiestnené na jednom mieste a zabezpečujú rekuperáciu vzduchu pre viacero miestností v budove, sú väčšie a silnejšie, decentrálne bývajú umiestnené bližšie k miestu využitia, často jednotlivých miestnostiach alebo blízko nich. Decentrálne jednotky pracujú nezávisle od seba a rekuperujú vzduch len pre konkrétnu oblasť.

Keď sa pozrieme na rekuperačné výmenníky, tých poznáme hneď niekoľko – doskové, protiprúdové, rotačné či entalpické.

Náš skúsený tím vám pri výbere správnej vzduchotechnickej rekuperačnej jednotky pomôže. Vezmeme do úvahy vaše potreby a postaráme sa o rýchlu a bezstarostnú inštaláciu s bezproblémovou funkčnosťou. Neváhajte, kontaktujte nás a užívajte si zdravé prostredie vo vašom interiéri.